Building and floor warden registers

The building and floor warden system is intended to provide for orderly control and evacuation of buildings' occupants in an emergency.

Each building in which staff and students are located has a building warden, a deputy building warden and floor wardens (usually two per floor or zone) who will coordinate an evacuation when the alarm is sounded.

Melbourne (Bundoora) campus wardens

LocationNamePhoneTitle
Agrio Bio Joint Venture LTU & DPI   
Honeywell staff Grant Kennard 0407917032 Facility Warden
Honeywell staff Jacqui Handy 0429788374 Deputy Facility
Honeywell staff Hilton Osborn 0439456588 Deputy Facility
LTU staff Jennifer Davis 9479 3872 Area Warden
LTU staff Dominic Lauricella 9032 7496 Area Warden
LTU staff Neha Sirwani 9032 7427 Area Warden
LTU staff Joshua Linn 9032 7494 Area Warden
LTU staff Tim Cameron 9032 7431 Area Warden
LTU staff Chris Hocking 9032 7477 Area Warden
LTU staff Kirsty McCann 9032 7464 Area Warden
LTU staff Juan Wang 9032 7419 Area Warden
LTU staff Clayton Butterfly 9032 7418 Area Warden
LTU staff Gary Clark 9032 7417 Area Warden
LTU staff Ricarda Jost 9032 7408 Area Warden
LTU staff Kim Plummer 9032 7474 Area Warden
LTU staff Song Li 9032 7441 Area Warden
LTU staff Anthony Gendall 9032 7466 Area Warden
LTU staff Lianna Sliwczynski   Area Warden
LTU staff Richard Browne 9032 7403 Area Warden
Beth Gleeson Building- SW4
  Peter Stewart 2078 Facility  Warden
  David Coman 6691 Deputy Facility  
Level 1 Geoff Holt 1279 Area Warden
  Demi Dallikavak 1107 Area Warden
Level 2 Michele Mooney 2107 Area Warden
  Renuka Eliezer 5753 Area Warden
Level 3 Mark Gentile 1121 Area Warden
  Steven Wang 1986 Area Warden
Level 4 Eddie Custovic 3777 Area Warden
  Robert Ross 1593 Area Warden
Hooper Lecture Theatre
  Somnath Ghosh 3712 Area Warden
  Scott Mann  2202 Area Warden
Szental Lecture Theatre
  Rina Mariniello 3761 Area Warden
  Nancy Ho 1053 Area Warden
Biological Science 1 - NW3
  Tammy Esmaili 2193 Facility Warden
  John Webb 1273 Deputy Facility  
Level 1 John Webb 1273 Area Warden
  Vacant   Area Warden
Level 2 Jan Lovett 1932 Area Warden
  Julia Kirschbaum 6600 Area Warden 
Level 3 Graham Lamb 2249 Area Warden
  May Gu 5628 Area Warden
Level 4 Nick Moore 1051 Area Warden
  Susan Hoebee 2274 Area Warden
Biological Science 2 - NW7
  Doug Scobie 2921 Facility Warden
Level 1 Vacant   Area Warden
Level 2 Agnes Hazi 3898 Area Warden
  Sheeza Mohamed (P/T) N/A Area  Warden  
Level 3 Jon Tully 2205 Area Warden
  Vacant   Area Warden
Level 4 Adele Harvey 2224 Area Warden
  Vacant   Area Warden
Children's Centre – CCR
  Helen Brand 2122 Facility Warden
  Katherine Pye 2122 Area Warden 
David Myers Building
  Fiona Russell 3165 Facility Warden
 Gilma Rigo3383 Deputy Facility
 DMC-Central  
Level 1  Livio Sikora 5614 Area Warden
 Dave Plant5614Area Warden
Level 2 Sarah Touati3579 Area Warden
Level 3 Jodee Rogers 2962 Area Warden
 Grant Powers5315Area Warden
DME-East
Level 1  Olga Minchin 5240 Area  Warden
Level 2Ellen Munro 1144Area Warden
 Elizabeth Torney1144Area Warden
  Tricia Van Der-Kuyp 1976 Area Warden
Level 3  Giovanna Szalkowicz 1869 Area Warden
DMC-West
Level 1 Matt Brett1327 Area Warden
Level 2 Deb Clements6698 Area Warden
Level 3 Benita Weller 1579 Area Warden
Donald Whitehead Building – NE1
 Pam Kappelides3899 Facility Warden
 Sally McGregor1711 Deputy Facility  
Level 1 Self Evacuation  Area Warden
Level 2 Self Evacuation  Area Warden
Level 3 Quin Nguyen6079 Area Warden
Level 4 Julio Mancuso2323 Area Warden
Education 1 – SE6
  Peter Sanders 1347 Facility Warden
 Lee Shore1868 Deputy Facility
Level 1 as directed by B/W or DeputyLee Shore1868 Area Warden
Level 2 Lauren Colosimo6065 Area Warden
Level 3 Virginia Versace1953 Area Warden
Level 4 Emily Hann3426 Area Warden
Level 5 Howard Nicholas2744 Area Warden
Education 2 – SE2
Level 1 Darren Britten5279 Facility Warden
Level 2 Mungo Jones 3762 Deputy Facility
 Vacant  Area Warden
 Vacant  Area Warden
Level 3 Vacant  Area Warden
EH2-Creative Services
  Basil Pardo 6609 Facility Warden
EME
  Caterina Demontis 3472 Facility Warden
  Greg McNaughton 6838 Area Warden
  Victoria Harman 5609 Area Warden
George Singer Building-NW8
  Mathew Marques 2024 Facility Warden
  Maryan Sweeney 5936 Deputy Facility  
Level 1 Russell Beaton  2146 Area Warden
Level 2 Alex Aulich 2891 Area Warden
  Karen Park 1590 Area Warden
  Lauren Fitzpatrick 2821 Area Warden
Level 3 Melinda Price 3783 Area Warden
  Denise Strong 5912 Area Warden
Level 4  Susan Paxton 1736 Area Warden
Level 4 (Nursing Labs) Warwick Burnheim 5924 Area Warden
Graduate House-NR5, NR7
  Self Evacuation   
    
  Randi Brooks 3828 Facility Warden
  Vacant   Area Warden
  Northlink   
  Vacant   
  Vacant   
NR 5 See Graduate House   
NR 7 See Graduate House   
Graduate Research School (JSMH)
 Lee Elms1831 Facility Warden
  Clare McCausland 3892 Area Warden
  Lyle Matheson 3640 Area Warden
Health Science 1 – NW9
Level 2 Brigitte Carrucan 2693 Facility Warden
Level 1 Rebecca Brown 6004 Deputy Facility 
  Vacant   Area Warden 
Level 2 Lisa Meakin-Bowden 5718 Area Warden 
  Lisa Gustowski 5719 Area Warden 
  Emma Wilson (backup) 5732 Area Warden
Level 3 Andrea Holman 5719 Area Warden
  Marcella Carragher 1812 Area Warden
  Michelle Thornton N/A Area Warden
  Emma Wilson (backup) 5732 Area Warden
Level 4 Janine Standen 1842 Area Warden
  Emma Ball 6095 Area Warden
  Jayne Corner   Area Warden
  Nikki Worthington 6010 Area Warden
Health Sciences 2 – NW10
  Stan Flavel 1987 Facility Warden
  Vacant   Deputy Facility
Level 1 Sherrie Wentworth 5757 Area Warden 
  Aaron McDonald 5594 Area Warden 
Level 2 Vacant   Area Warden
  Vacant   Area Warden
Level 3 Kristina Anevska 3153 Area Warden 
  Maddison Johnstone   Area Warden 
Level 4 Tom Samiric 3417 Area Warden 
  Chris Van Der Poel 5166 Area Warden 
Level 5 Susan Chong 1746 Area Warden
  Vacant   Area Warden 
Health Sciences 3 – NW11
  Ketha Ledchumanasarma 2719 Facility Warden
  Vacant   Deputy Facility  
Level 1  Vacant   Area Warden 
Level 2 Vacant   Area Warden
Level 3  Vacant   Area Warden
Level 4 Vacant   Area Warden
Level 5 Vacant   Area Warden 
Health Sciences Clinic (HSC)
 Helen Dixon5831 Facility Warden
Level 1 Lucy Shaw 5819 Area Warden
Humanities 2 – SE4
 Vacant2018 Facility Warden
 Maria Pavlovski5207 Deputy Facility
Level 1 Vacant  Area Warden
  Vacant   Area Warden
Level 2 Jane Rowe 1673 Area Warden
Level 3 Loretta Calverly 2342 Area Warden
  Amanda Clayton 2355 Area Warden
Level 4 Gavin McLean 6765 Area Warden
  Vacant   Area Warden
Level 5 Christine Burns 2390 Area Warden
  Vacant   Area Warden
Humanities 3 – SE1
 Maria Pavlovski5207 Facility Warden
 Vacant2018 Deputy Facility  
Level 1  Sarah Drew 5861 Area Warden
Level 2  Vacant   Area Warden
  Gregoria Manzin 2422 Area Warden
  Rhiannon Evans 1856 Area Warden
  Tonya Stebbins 6058 Area Warden
Level 3 Justina Cardozo 6819 Area Warden
Level 4 Margaret Laughton 6622 Area Warden
I&O - CS1, Projects- CS2,Traffic/Parking-CS2A  & Landscaping -CS3
CS1 Level 1 -(Self Evacuation) Vacant  Facility Warden
 Vacant  Area Warden
 Vacant  Area Warden
Level 2 Vacant  Area Warden
CS2 evacuates CS2, CS2A & CS3 (Self Evacuation)Vacant Area Warden
La Trobe Animal Research & Teaching Facility
CAH/ Sheree Brown 3875 Facility Warden
SPF Jenny Davis 3872 Area Warden
  Kadir Batak 3410/3437 Area Warden
Washroom Joshua Brown-Lowe 5567 Area Warden
Glass Houses & CAH Vacant    Area Warden
CAH Jayne Vella 3410/3437 Area Warden
CAH Steph Green 3445 Area Warden
External Areas Agriculture Reserve & Zoology Reserve  Vacant   Area Warden
La Trobe Wildlife Sanctuary
 Michael Cincotta2871Facility Warden
 George Paras2071Deputy Facility
Library - L
  Kevin Alexopoulos 2929   Facility Warden
LIMS 1 Building
  Christopher Adda 1157/2271 Facility Warden
  Fung Lay 2211/2271 Deputy Facility  
Level 1 Pierre Faou 2402 Area Warden
  Monica Ivanyi 3635 Area Warden
Level 2 Sue Mullins 5040 Area Warden
  Vicki Paras  2208 Area Warden
Level 3 Graham Bratspies  2511 Area Warden
  Margarita Bakalova 2561 Area Warden
Level 4 Amelia Johnston 3927/6583 Area Warden
  Laura Jenkinson  6583 Area Warden
  David Greening 5031 Area Warden
Level 5  Fung Lay 2211/2271 Area Warden
  Hendrika Duivenvoorden 2480 Area Warden
Level 6 Peter Barnard 2516 Area Warden
  Mihwa Lee 2883 Area Warden
  Adam Mechler 2524 Area Warden
  Michael Imsic (Floater) 407525739 Area Warden
LIMS 2 Building (previously - PS4)
  Ross Weston  3926 Facility Warden
  Bernadine Lu 1158 Deputy Facility  
Level 1 Jeff Yeoman 5425 Area Warden
  Kylie White 5425 Area Warden
Level 2 Kevin Lim 1158 Area Warden
  Rahul Srivastava 3150 Area Warden
Level 3 Jackie Orian 1113 Area Warden
  vacant   Area Warden
Level 4 James McKenna 3521 Area Warden
  Michael Ugarenko 1182 Area Warden
Martin Building – NE4
 Vacant  Facility Warden
  Vacant   Deputy Facility 
Level 1 Ming Wei 3076 Area Warden
  Paul Penzo-Kajewski 2790 Area Warden
Level 2  Vacant  Area Warden
 Vacant  Area Warden
Level 3 Ishaq Bhatti2715 Area Warden
 Kylie White6817 Area Warden
Level 4 Allicia Lennen2988 Area Warden
 Lisa Murphy2014 Area Warden
Melbourne City Football Club (OS3)
  Mark Thomas04244552219 Facility Warden
  Chloe Wakeling N/A Area Warden
  Luke Wyman N/A Area Warden
  Callum Muirhead N/A Area Warden
 Paul JeffreyN/AArea Warden
 May LowN/AArea Warden
 Dylan AndersenN/AArea Warden
 Alexander PavilidisN/AArea Warden
 Earl MichelleN/AArea Warden
 Gemmo BatemanN/AArea Warden
NR-1-6
NR-1 Adam Boyce 5308 Facility Warden
  Kevin Hoon 1791 Area Warden 
  Jacqui Marks 6863 Area Warden
NR-2Yiping Xing Facility Warden
 William Peng6504Deputy Facility
 Jing Ma Area Warden
NR-3   
NR-4   
NR-5   
NR-6  Jennifer Sykes8700 Facility Warden
Levels 1 & 2Adam Bourne 8732 Area Warden
Levels 1 & 2 Jennifer Power 8724 Area Warden
NR-7   
NR-8   
Peribolos East – PE
  Simon Hall 2100 Facility Warden
 Vacant  Deputy Facility
Level 1 Susan Martin 1205 Area Warden
Level 2 Keith Storace 2958 Area Warden
Peribolos West – PW
Level 2 Cheryl Whiteley3272 Facility Warden
 Vacant  Deputy Facility  
Level 1 Ron Brandse 2933 Area Warden
  Lyn Walker 1268 Area Warden
Physical Sciences 1 – SW1
  Eric Huwald 2654 Facility Warden
  Robert Polglase 2648 Deputy Facility 
Level 1 Rob Jones 2646 Area Warden
  Habib Rahman 2656 Area Warden
Level 2 Heather Kavanagh 5605 Area Warden
  Kym Pallot 1905 Area Warden
Level 3 Phil Pawlowski 2658 Area Warden
  Chanh Tran  2632 Area Warden
Level 4 Grant Van Riessen 2642 Area Warden
  David Hoxley 5175 Area Warden
Physical Sciences 2 – SW2
  David Farchione  2091 Facility Warden
  Marcel Jackson 1570 Deputy Facility  
Level 1 Hossam Abuel-Naga 1181 Area Warden 
  Tai Thai 3721 Area Warden
Level 2 Mitra Jazayeri 3665 Area Warden
  Natalie Karavarsamis 1091  Area Warden 
Level 3 Narwin Perkal 2592 Area Warden
  Peter Van Der Kamp 1614 Area Warden
Physical Sciences 3 – NW1 (TLC)
Self Evacuation Brad East 2510 Area Warden
  Jee Too Tan 3159 Area Warden
  Vacant Estate (No staff)   
RD 1&2 Building (CTI)
 Erik Van Vulpen3382Facility Warden
RD1 & 2Eril Van Vulpen3382Area Warden
RD1Mohsen Radfar3210Area Warden
RL Reid Building
  Sui Lay 1114 Facility Warden
  Jon Tully 2205 Deputy Facility
Level 1 Larry Liversage 1202 Area Warden
  Chunya Zhu   Area Warden
Level 2 Reg Seyit 5775 Area Warden
  Jon Tully 2205 Area Warden
Level 3 Henry Diep 5816 Area Warden
  Vacant   Area Warden
Level 4 Keaton Crosse 0488107297 Area Warden
  Ebony Monson  Area Warden
Sport Centre – ISC